Travels with Paddles

a sea kayaking journal

Axel Schoevers (Photo: A. de Krook) Name:
Axel Schoevers
Location:
Rijswijk, Zuid-Holland, Netherlands

Monday, April 07, 2025

Hans Mulock Houwer

1948 - 2025

Met groot verdriet heb ik via mijn langjarige vaarmaatje Nico Pennings vernomen dat Hans Mulock Houwer is overleden. Als zeekajak vaarder was (en is) Hans mijn GROTE voorbeeld en inspiratiebron. De minutieuze nauwgezetheid waarmee hij dingen aanpakte en voorbereidde. Al de uitdagende buitenlandse tochten die hij deed in een tijd zonder GPS, zonder mobiele telefoon en zonder (mobiel) internet. Met de BBC Shipping Forecast weerberichten op de lange golf.

Het was in zijn Zeevaardigheid-Extra groep op Vlieland in 1996 waar Nico, Pieter en ik besloten dat we onze eerste schreden naar eigen buitenlandse tochten zouden zetten. Voor onze plannen vroegen we Hans om advies en informatie. Hij was altijd bereid om daar enthousiast (ook thuis) over te vertellen. We zagen ook zijn ordners met verslagen. tekeningen en notities die hij vóór, tijdens en na zijn tochten maakte. Zijn verslagen in de kanobladen en zijn dia-lezingen. Zijn weergaloze scherpe analyses die hij maakte als er weer iemand (ook hijzelf) iets 'doms' had gedaan. Het boek "Sea Kayaker Deep Trouble" dat ik van hem kreeg, met de gortdroge opmerking: "Ik heb het uit, je mag het hebben, allemaal verhalen van vaarders die domme dingen hebben gedaan..."

Tijdens onze tocht in de Faeröer in 2004 werden we benaderd door een ouder echtpaar. Ze hadden ons al een dag eerder zien varen. Ze wisten waar we aan land zouden komen, omdat de landingsplaatsen daar erg schaars zijn. Daar draaiden zij een envelop om en vroegen of we de afzender kenden. Daar prijkte de naam van Hans. Het bleek een bedankbrief met een handgetekend kaartje van Hans' tocht in de Faeröer. Voor mij is Faeröer het meest uitdagende vaarwater dat ik ooit gevaren heb. Ook na al mijn tochten die ik sindsdien in verre buitenlanden mocht maken. Zonder Hans was ik daar nooit geweest en ook niet waar ik nu ben als zeekajak vaarder, instructeur en gids.
Mijn, volledig in de stijl van Hans, geannoteerde topografische kaart van Anglesey, die ik in het jaar 2000 kocht, gaat ook in mei dit jaar weer mee. Veelvuldig en dankbaar overgetekend door vaarders die daar een Advanced Sea Kayak Leader (5*) examen deden. Een generatie die zo indirect van Hans hebben geleerd.

Vorig jaar hebben we het cursusboek "Zeekajak Vaardigheid Extra" herschreven. Ik wilde Hans nog vragen of hij er zijn licht over kon laten schijnen. Mijn grote voorbeeld kan ik nu niet meer vragen. Wat ik wel weet is dat alles wat ik van hem geleerd heb, in enige vorm, ook in de vernieuwde versie terecht is gekomen; en bij mijn cursisten.

Axel
Rijswijk, 7 april 2025

P.S. Hans heeft ondermeer twee keer met een vaarmaatje 'unsupported' de Noordzee overgestoken van Vlissingen naar Harwich. De eerste keer in twee éénpersoons kajaks, de tweede keer in een tweepersoons. Vele tochten aan de westkust van Schotland en de Buiten Hebriden. Een solo oversteek van Schotland via Orkney en Fair Isle naar Shetland. En tochten in Faeröer, IJsland en Groenland.